AWARDS AND SCHOLARSHIPS

THE GOVERNOR GENERAL AWARD
Caitlin Myles

THE LIEUTENANT GOVERNOR AWARD 2003
Kamila Witek

VANIER COLLEGE PRIZE
OUTSTANDING TECHNOLOGY GRADUATE

Michelle Read

VANIER COLLEGE PRIZE
OUTSTANDING CONTINUING EDUCATION GRADUATE IN AN EVENING ATTESTATION PROGRAM

Karen Collins

VANIER COLLEGE PRIZE
OUTSTANDING CONTINUING EDUCATION GRADUATE IN AN INTENSIVE ATTESTATION PROGRAM

Sergiy Marchenko

CANADA MILLENNIUM SCHOLARSHIP FOUNDATION EXCELLENCE AWARD
Mélodie Adler, Provincial Level
Latoya Campbell, Local Level
Caitlin Myles, Provincial Level

ACADEMIC EXCELLENCE AWARDS
Yaël Abikhzer
Mélodie Adler
Marie-Helene Bacon
David Carozza
Jamil Chammas
Cynthia De Luca
Kevin Di Lallo
Joelle Frank
Robert Karpman
Caitlin Myles
Amy Ann Pronomost
Michelle Read
Jesse Searle


THE VANIER COLLEGE FOUNDATION SCHOLARSHIP
Caitlin Myles

THE GUSTAV LEVINSCHI SCHOLARSHIP
Yaël Abikhzer
Evelyn Bissonnette
Cynthia De Luca

STUDENT LIFE AWARDS
Melodie Adler
Imran Bhatty
Kurt Blagden
Caitlin Myles
Charlini Rasaratnam
Ricardo Rosa
Kamila Witek


ALAN LIDDIARD MEMORIAL SCHOLARSHIP
Maxim Ben-Yakov

BUSINESS ADMINISTRATION SCHOLARSHIP FUND
Michael Del Giacco
Krishnakant Patel
Tania Patroni

CLINICAL PERFORMANCE EXCELLENCE AWARD (Respiratory & Anaesthesia Technology Program)
Stephanie Massé

DR. JOHN BIG-CANOE MEMORIAL SCHOLARSHIP
Brenda Weldrick

E. MARTIN RICHSTONE MEMORIAL SCHOLARSHIP
Lay Heng

JIM O'NEIL MEMORIAL SCHOLARSHIP
Sarah Dehm
Kimberlee Desormeaux
Lisandra Raponi

JOEL RICHARD MEMORIAL SCHOLARSHIP
Matel Dragutesco

J.L. BIG BAND SCHOLARSHIP
Luke Quin
Marc Weber

LLOYD ELDER SCHOLARSHIP
Matthew Kafenzakis

PETER FOX AWARD
David Carter

PETER D. KLEINMANN MEMORIAL SCHOLARSHIP
Gaëlle Abittan
John Quesnel

RUBY KNAFO MEMORIAL SCHOLARSHIP
Fatima Nabi

TOM McGRATH AWARD
John Quesnel


 
PROGRAM AWARDS:

 
FACULTY OF APPLIED TECHNOLOGIES
Michelle Read Animal Health Technology
Isabelle Bourque Architectural Technology
Andreas Valendios Sotiriou Business Administration
Sabrina Theriault Business Administration
Erik Blair Computer and Digital Systems Technology 
Edward Rowhani  Computer Science Technology
Evelyn Bissonnette Document Design and Multimedia Technology
Rachel Humphries Early Childhood Education
Keelan Jacobs Ecological Technology
Philip Pacheco Industrial Electronics
Adwoa Akyere Oduro Nursing
Valerie Weagle Respiratory and Anaesthesia Technology
Kristina Macaskill Special Care Counselling 

FACULTY OF SCIENCE AND GENERAL STUDIES
Yaël Abikhzer Health Science
Amy Ann Pronovost Health Science, Science Plus
Mélodie Adler Science and Music
David Meunier Pure and Applied Science
Caitlin Myles Pure and Applied Science, Science Plus

FACULTY OF SOCIAL SCIENCE, COMMERCE, ARTS & LETTERS
Guillaume Gagnon Commerce
Robert Karpman Honours Commerce
Belinda Lai Commerce
Raluca Mihaela Ene Communications: Art, Media and Theatre
Cynthia De Luca Liberal Arts
Ana-Maria Doru Modern Languages
Lisa Mary Perusse Music
Melanie Calisto Azevedo Social Science
Jamil Chammas Social Science
Andrea Gariepy Social Science
 BACK TO GRADUATION 2003

BACK TO VANIER IN PHOTOS

BACK TO VANIER HOME PAGE